آشنایی با خدمات شبکه

آشنایی با خدمات شبکه

آشنایی با خدمات شبکه اسپان
خدمات شبکه دربرگیرنده ی خدماتی همچون ذخیره سازی اطلاعات و یا یک پارچه سازی کاربران می باشد که از آن به جهت بهبود روند ارتباطات استفاده می شود. خدمات شبکه متناسب با بزرگی خود ممکن است بر روی یک الی چندین سرور نصب شود. انواع مختلفی از شبکه¬های کامپیوتری وجود دارد که هر فرد یا سازمان متناسب با نیاز خود نسبت به راه¬اندازی اقدام به انتخاب می نماید. امروزه تمامی ارگان¬های مهم برای حفاظت و پیشبرد اطلاعات و منابع خود از خدمات شبکه استفاده می¬نمایند. همین امر باعث شده تا مراکز زیادی نیز جهت ارائه خدمات شبکه به وجود بیایند، فلذا داشتن آکاهی نسبت به انواع شبکه و کاربرد هر یک می تواند به شما در انتخابتان کمک شایانی نماید. در ادامه ی این متن به بررسی خدمات شبکه، کاربرد آن و انواع شبکه خواهیم پرداخت.
دوست دارید درباره ویپ بیشتر بدانید؟

شبکه‌های کامپیوتری چیست؟

امروزه فناوری اطلاعات نقش بسیار بزرگی را ایفا می­‌کند که با سرعتی زیاد نیز در حال رشد می‌­باشد. اگر کمی اخبار حوزه فناوری را دنبال کنید قطعا متوجه خواهید شد که شبکه های کامپیوتری یکی از اجزاء مهم این حوزه می‌­باشد.

امروزه می توان گفت تنها شاید درصد بسیار کمی از افراد باشند که شبکه های کامپیوتری سر و کار نداشته باشند. شما چه با اتصال تلفن همراه خود به اینترنت و چه انجام کارهای خود توسط کامیپوتر به یک شبکه سازمانی متصل شده اید.

شبکه های کامپیوتری را می توان با “گروهی از کامپیوترهای متصل به هم” تعریف کرد.  شبکه های کامپیوتری می توانند هم کامپیوتر های شخصی باشند هم کامپیوتر های سرویس دهنده که با نام سرور نیز شناخته می­شوند، این نوع کامپیوترها می توانند با استفاده از یک زیر ساخت شامل دستگاهایی مانند سوئیچ و مسیریاب به یکدیگر متصل شوند و یک شبکه ی کامپیوتری را تشکیل دهند.

با این حال در حال حاضر بسیاری از دستگاه های دیگر همچون: دوربین های مداربسته، کنسول های بازی، تبلت ها و تلفن های هوشمند نیز می توانند به شبکه های کامپیوتری متصل شوند. به همین دلیل است که شبکه های کامپیوتری از اهمیت ویژه ای در دنیای امروزی برخوردار هستند.

می توان گفت هدف از ایجاد شبکه های کامپیوتری به اشتراک گذاری منابع و ایجاد ارتباط می باشد. شبکه های کامپیوتری امکانات بسیار زیادی را برای افراد از جمله: اتصال بین کامپیوتر و سرور در یک شبکه­ی سازمانی، اشتراک گذاری پرینتر، اشتراک گذاری فایل در شبکه کامپیوتری، اتصال سیستم به اینترنت، ایجاد بستر برای ارسال و دریافت دیتا و… فراهم کرده است.

بررسی انواع شبکه

امروزه که تکنولوژی نقش بسیار مهمی در زندگی افراد ایفا می کند، شبکه های اینترنتی نیز با بخش های مهمی از زندگی و کسب و کار رابطه مستقیم دارد. شبکه های کامپیوتری به انواع مختلفی تقسیم بندی می شوند که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت:

• شبکه های شخصی PAN

این نوع از شبه یکی از کوچک ترین و ابتدایی ترین انواع شبکه می‌باشد. شبکه PAN می توانند داده ها را بین داستگاه‌هایی مانند رایانه ها، گوشی های هوشمند و تبلت ها انتقال دهد. یک PAN می‌تواند متشکل از از یک مودم بی‌سیم، یک یا دو رایانه، تلفن، پرینتر، تبلت و… باشد.

یکی از مواردی که می توان از این نوع از شبکه استفاده کرد، برقراری ارتباط بین دستگاه های شخصی و یا اتصال به یک شبکه سطح بالاتر می‌باشد.

شبکه های شخصی PAN اصولا توسط یک فرد و از طریق یک دستگاه مدیریت می‌شود و از آن ها می‌توان در منازل و دفاتر کوچک نیز استفاده کرد.

شبکه های محلی LAN

این شبکه‌ی محلی یکی از پرکاربردترین شبکه‌های موجود می‌باشد.

با استفاده از این شبکه می‌توان دسته ‌ای از کامپیوترها و دستگاه‌‌هایی که با یکدیگر فاصله ی کمی دارند به یکدیگر متصل کرد. با این قابلیت افراد می توانند اطلاعات و فایل ها را با یکدیگر به اشتراک بگذارند. این نوع شبکه اغلب مورد استفاده موسسات ، شرکت‌ها ، محیط های متمرکز در حد کوچک و متوسط قرار می‌گیرد.

شبکه ی محلی بی سیم WLAN

شبکه‌های WLAN نوعی شبکه‌ی کامپیوتری بی سیم می باشد. با استفاده از این شبکه می‌توان دو یا چند دستگاه را با یک پیوند بی‌سیم به یکدیگر متصل کرد. با این اتصال می‌توان یک شبکه ی محلی LAN در یک فضای محدود ایجاد کرد. مانند مکان های: خانه، مدرسه، ساختمان اداری و..

شبکه‌های WLAN دارای عملکردی مانند شبکه LAN  می‌باشند اما تفاوت اصلی این دو شبکه بهره مند بودن از فناوری بی سیم درشبکه‌های WLAN می باشد. یک نکته ی مثبت در رابطه با این شبکات عدم نیاز به استفاده از کابل های فیزیکی و پرهیز از وابستگی می‌باشد.

شبکه‌ منطقه پردازی CAN

شبکه‌های منطقه پردازی CAN اغلب مورد استفاده دانشگاه ها، مدارس و کسب و کارهای کوچک قرار می گیرد. دامنه فاصله برای این شبکه می تواند تا سراسر چندین ساختمان نزدیک می باشد تا کاربران بتوانند منابع را با یکدیگر به اشتراک بگذرانند.

شبکه‌های شهری MAN

این شبکه از اتصال چندین شبکه به هم تشکیل می‌شود. شبکه‌های شهری بسیار پر کاربرد و مفید می‌باشند و یک ارتباط سریع را از طریق حامل های پر سرعت مانند فیبر نوری را فراهم ساخته است. این نوع از شبکه می تواند حتی تا یک شهر را پوشش دهد و مدیریت آن می توان به دست یک فرد یا یک شرکت و ارگان باشد.

قابل ذکر است شبکه های کامپیوتری فقط به موارد بالا خلاصه نمی شوند و انواع مختلفی همچون: شبکه‌های گسترده WAN، شبکه‌های ذخیره‌سازی SAN، شبکه‌های سیستمی SAN، شبکه‌های محلی نوری غیرفعال POLAN، شبکه‌های خصوصی مؤسسات اقتصادی EPN، شبکه خصوصی مجازی VPN و… وجود دارند.

icon About
امروزه شاهد تنوع بسیار زیاد محصولات و خدمات هستیم و این به عنوان شروع یک رقابت بزرگ برای افرادی که در این حوزه ها فعالیت می کنند به حساب می‌آید.

تجهیزات شبکه چیست؟

تجهیزات شبکه به معنای مجموعه ای از ابزار و تجهیزاتی می باشد که برای ایجاد و راه اندازی یک شبکه‌ی رایانه ای مورد استفاده قرار می‌گیرند. همانطور که گفته شد تجهیزات شبکه شامل تمامی ابزار های مورد نیاز برای یجاد شبکه‌ها، نگهداری و تعمیرات آن‌ها می‌باشد.

تجهیزات شبکه به دو دسته ی: تجهیزات فعال یا اکتیو و تجهیزات غیر فعال یا پسیو تقسیم می شوند. که در ادامه ی مقاله به آن ها خواهیم پرداخت.

خدمات شبکه اکتیو و پسیو چیست؟

خدمات شبکه را می توان به: خدمات شبکه پسیو و خدمات شبکه اکتیو دسته بندی کرد. معنای کلمه پسیو غیر فعال است و به معنای گروهی از تجهیزات شبکه می باشد که به طور کلی بر روی آن ها فعالیتی صورت نمی‌گیرد و نقش آن ها به صورت زیرساختی و انتقال داده می‌باشد. یکی از لزوم اصلی ایجاد شبکه خدمات پسیو می‌باشند. همچنین قابل ذکر است که رسانه های انتقال داده در شبکه اعم از کابل مسی و یا کابل فیبری، جزئی از خدمات شبکه پسیو می‌باشند. به طور کلی هر بخشی از شبکه را که به صورت سخت‌افزاری باشد را پسیو شبکه می‌گویند.

راه اندازی زیرساخت ویپ و خطوط فیبر نوری، نصب تجهیزات شبکه مانند روتر، فایروال، سوئیچ، سرور و رک، انجام انواع ترانکینگ و نصب داکت و سینی گذاری شبکه، راه اندازی اتاق سرور و نصب تجهیرات، انجام انواع کابل کشی شبکه از جمله خدمات پسیو شبکه هستند.

همچنین خدمات اکتیو شبکه، در دسته ی خدماتی قرار می گیرد که افراد برای پیاده سازی یک شبکه به صورت کامل به آن نیاز خواهند داشت.  از جمله خدمات اکتیو شبکه می توان به: پیکربندی تجهیزات شبکه ، روش‌های راه‌اندازی ویپ، راهکارهای مجازی سازی سرور، نصب و پشتیبانی، نصب آنتی ویروس، نصب و راه‌اندازی ایمیل سرور، مشاوره و ارائه راهکارهای جامع بک آپ‌گیری و بازگردانی اطلاعات و راهکارهای مدیریت اینترنت، کنترل پهنای باند و مانیتورینگ و … اشاره کرد.

برای راه اندازی خدمات شبکه ی پسیو مراحل زیر لازم می باشد:

 • انتخاب نمودن سخت افزار متناسب با شبکه و نیازهای مورد نظر
 • نصب و راه اندازی سخت افزارهای مد نظر
 • و در آخر انتخاب نمودن نوع پروتکل های ارتباطی به جهت راه اندازی خدمات شبکه پسیو

خدمات امنیت شبکه چیست؟

هر شبکه متشکل از حداقل دو یا چند سیستم محاسباتی می‌باشد که اتصال بین‌ها توسط اتصالات فیزیکی و یا بی‌سیم انجام می‌شود. هر شبکه به هر صورتی که باشد دارای تعدادی پروتکل شبکه به جهت برقراری ارتباط بین سیستم ها می‌باشد.

با پیشرفت روزافزون تکنولوژی و ایجاد راهکارهای جدید همیشه فرصت برای  هکرها به وجود می‌آید ،که این باعث شده که شبکه‌های کامپیوتری نیاز به مراقبت های بیشتری داشته باشد زیرا امنیت شبکه بیشتر مورد تهدید قرار می‌گیرد.

امنیت شبکه را می‌توان مجموعه اقدامات دفاعی دانست که به جهت جلوگیری از حملات داخلی و خارجی و تامین امنیت شبکه صورت می‌گیرد که هم به صورت نرم افزاری می باشد و هم سخت افزاری که در لایه‌های مختلف شبکه است.

چرا باید از خدمات امنیت شبکه استفاده کرد؟

 • خدمات امنیت شبکه باعث حفاظت از شبکه، زیرساخت‌های آن و ترافیک موجود در شبکه از حملات سایبری می‌شود.
 • در برابر ورود افراد غیر مجاز از تمامی دارایی های و منافع فناوری های شبکه محافظت می‌نماید.
 • مدیریت شبکه به صورت کاملا متمرکز انجام خواهد گرفت.
 • جلوگری از پاک شدن ناگهانی و غیر منتظره اطلاعات
 • تنها افراد مجاز به اطلاعات دسترسی خواهند داشت

سخن آخر

به طور کلی می‌توان گفت خدمات شبکه، مجموعه خدماتی  می‌باشند که در جهت حفظ و نگهداری و رفع ایرادات بوجود آمده هر شبکه ای می‌شود. انواع مختلفی از شبکه‌های کامپیوتری وجود دارد که هر فرد یا سازمان متناسب با نیاز خود اقدام به انتخاب می‌نماید. امروزه تمامی ارگان های مهم برای حفاظت و پیشبرد اطلاعات و منابع خود از خدمات شبکه استفاده می نمایند.

در کل می توان وظایف یک شرکت پشتیبان شبکه را در مواردزیر خلاصه نمود:

 1. تامین امنیت شبکه
 2. پشتیبان گیری اطلاعات
 3. راهکارهای جلوگیری از هک
 4. مدیریت دسترسی سیستم و سرور
 5. بازدید حضوری شبکه
 6. پشتیبانی آنلاین و تلفنی
 7. تهیه گزارشات مدیریتی و نقشه شبکه
 8. پایش پهنای باند مصرف شده در شبکه

آنچه در این مقاله به اختصار خواهید خواند:

Share on print
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on telegram
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

question