تجهیزات راه اندازی ویپ

تجهیزات راه اندازی ویپ

تجهیزات راه اندازی ویپ

راه اندازی سیستم ویپ اگر درست و کارشناسی نباشد هزینه‌بر است بخشی از این هزینه‌ها مربوط به خرید تجهیزات ویپ است. تجهیزات ویپ شامل دستگاه‌های مختلفی است که با بررسی زیر ساخت‌های شبکه و نیاز سازمان یا شرکت شما با نظر یک کارشناس و متخصص این حوزه خریداری می‌شود. به طور کلی تجهیزات راه اندازی ویپ شامل مرکز تلفن تحت شبکه (IPPBX) ، گیت وی و مبدل‌ها و همچنین تلفن‌های تحت شبکه (IP Phones) و سایر تجهیزات است که در ادامه به بررسی هر کدام خواهیم پرداخت.

تلفن تحت شبکه
تلفن‌ تحت شبکه رومیزی لمسی (IP Phones)​

تلفن‌های تحت شبکه (IP Phones)

تلفن‌های تحت شبکه یا IP Phones   تجهیزاتی هستند که امکان اتصال به شبکه و قابلیت خواندن سیگنال‌های دیجیتالی سیستم ویپ را فراهم می‌کنند. تلفن‌های تحت شبکه ازنظر استفاده دارای انواع مختلفی مثل تلفن ویپ رومیزی ، بی‌سیم وایرلس و دکت ، صنعتی ، تصویری و… هستند که همگی از پروتکل‌های متدوال ویپ مثل SIP پشتیبانی می‌کنند.

به دلیل اختصاص IP (تحت شبکه بودن) این نوع از تلفن‌ها امکان پیام‌رسانی یکپارچه، ارتباطات کنفرانسی، چک کردن ایمیل و… در اختیار کاربران قرار گرفته است. تلفن‌های تحت شبکه از نظر ظاهر و ابعاد تقریبا شبیه تلفن‌های آنالوگ هستند، با این تفاوت که تلفن‌های ویپ  قادر هستند شماره‌های داخلی خودشان را داشته باشند و با شبکه‌های که به آن ها متصل می‌شود، تعامل دیتا داشته باشند.

icon About
امروزه شاهد تنوع بسیار زیاد محصولات و خدمات هستیم و این به عنوان شروع یک رقابت بزرگ برای افرادی که در این حوزه ها فعالیت می کنند به حساب می‌آید.

مرکز تلفن تحت شبکه IP-PBX

مرکز تلفن تحت شبکه (IPPBX) نسل جدیدی از مراکز تلفنی است که سرویس‌های ویژه و یکپارچه‌ی مخابراتی را با امکاناتی بسیار بهتر و بیشتر از سانترال‌های سنتی ارائه می‌دهد. با استفاده از امکانات مراکز تلفنی IPPBX ، کاربران تنها با اتصال به شبکه  و دسترسی به دنیای نا محدود ویپ ، به راحتی قادر خواهند بود در شبکه تلفنی سازمان در دسترس باشند.

به عبارتی می‌توان گفت که وظیفه اصلی مراکز تلفنی IPPBX ، مدیریت تماس‌ها و ارتباطات داخلی و خارجی یک سازمان یا شرکت است؛ علاوه بر این از امکانات دیگری مانند منشی تلفنی، شخصی‌سازی تنظیمات، انتقال تماس‌ها، امکان انتقال خطوط برای برقراری تماس با شعب و نمایندگی‌ها و … نیز می‌توان استفاده کرد.

انواع مراکز تلفن تحت شبکه

قبل از تهیه و خرید تجهیزات راه اندازی ویپ می‌بایست بدانید که مراکز تلفن تحت شبکه به دو دسته زیر تقسیم می‌شوند.

• مرکز تلفن تحت شبکه نرم‌افزاری

در مراکز تلفن تحت شبکه نرم‌افزاری تنها کافیست که نرم‌افزارهای متدوال ویپ مثل ایزابل را  بر روی سرور فیزیکی ، مجازی یا ابری نصب کرده و تنظیمات را اعمال کنیم. در این صورت، سرور نقش مرکز تلفن تحت شبکه را ایفا خواهد کرد. اکثر نرم‌افزارهای محبوب ویپ رایگان و کدباز هستند.

• مرکز تلفن تحت شبکه نرم‌افزاری

در مرکز تلفن تحت شبکه سخت‌افزاری نیاز به خرید سخت افزار مرکز تلفن داریم. مرکز تلفنی بخشی از تجهیزات راه اندازی ویپ است و در مدل‌های مختلفی در بازار به فروش می‌رسد. این مراکز تلفنی سخت‌افزاری دارای بردهایی با نرم‌افزارهای اختصاصی هستند که قابلیت ارتباط با سایر سیستم یا تجهیزات ویپ را دارند.

مرکز تلفن تحت شبکه سخت افزاری
مرکز تلفن تحت شبکه سخت افزاری - IP PBX

گیت وی و مبدل‌ها

گیت‌وی‌ها نوعی ابزارهای سخت‌افزاری هستند که با تبدیل سیگنال‌های آنالوگ به پکت‌های دیتا یا بلعکس، قادر هستند اطلاعات را از طریق شبکه انتقال دهند. در واقع می‌توان گفت که دستگاه‌های Gateway به عنوان یک مرز بین دنیای دیجیتال و دنیای آنالوگ عمل می‌کنند.

انواع گیت‌وی Gateway

۱- گیت وی آنالوگ

گیت‌وی های آنالوگ به منظور برقراری ارتباطات آنالوگ با سیستم تلفنی ویپ استفاده می‌شوند. این گیت وی ها بر اساس نوع اینترفیس ، به دو دسته گیت وی FXS و گیت وی FXO تقسیم می‌شوند.

  • گیت وی FXS : این نوع از گیت وی های آنالوگ برای اتصال تلفن‌های سنتی و ماشین‌های فکس به خدمات ویپ مورد استفاده قرار می‌گیرند.
  • گیت وی FXO : این نوع از گیت وی های آنالوگ به منظور اتصال سرور ویپ به خطوط شهری مخابرات PSTN مورد استفاده قرار می‌گیرند.

۲- گیت وی دیجیتال

گیت‌وی های دیجیتال به منظور ارتباط سیستم تلفنی ویپ با خطوط مخابراتی دیجیتال مانند خطوط T1، E1 و BRI  مورد استفاده قرار می‌گیرند. علاوه بر این گیت وی دیجیتال می‌تواند برای اتصال سیستم‌های سانترال‌های آنالوگ مثل پاناسونیک به شبکه ویپ نیز استفاده شود.

۳- گیت وی GSM

این نوع از گیت وی ها ارتباطی دو طرفه بین سرور  ویپ و شبکه مخابرات تلفن همراه (GSM) ایجاد می‌کنند؛ به عبارتی راه اندازی سیستم‌های تلفنی تحت شبکه با استفاده از خطوط تلفن همراه، در مناطقی که امکان دسترسی به خطوط شهری نیست، یکی از کاربردهای ویژه این دستگاه است.

۴- مبدل‌های ویپ ATA

مبدل ویپ یا ATA یکی از تجهیزات راه اندازی ویپ است که قابلیت تبدیل سیگنال‌های آنالوگ صوتی به پکت های دیجیتال را به منظور نقل و انتقال در شبکه IP فراهم می‌کند. علاوه بر این توانایی تبدیل پکت های دیجیتال به جریان صوتی آنالوگ را نیز دارد.

۵- کارت‌های VoIP

کارت‌های ویپ نیز یکی از تجهیزات مهم ویپ است که این امکان را فراهم می‌کند تا در هنگام راه اندازی و نصب مرکز تلفن نرم‌افزاری تحت شبکه، بتوانید به راحتی و به طور مستقیم کارت های نلفنی ویپ را بر روی سرور استفاده کنید.

ملزومات ویپ و سایر تجهیزات

آنچه  تا کنون به عنوان تجهیزات راه اندازی ویپ آشنا شدید بخشی کوچک اما مهم تجهیزات ویپ بود که در برخی از روش‌های راه‌اندازی ویپ عدم وجود این تجهیزات عملا پروژه ویپ ، غیر قابل استفاده است. اما تجهیزات و ملزوماتی دیگری نیز وجود دارند که بر حسب درخواست یا نیاز پروژه ممکن است استفاده شد.

تجهیزات راه اندازی کنفرانس تصویری ویپ ، هدست‌های حرفه‌ایی ،دوریین‌، اسپیکر ، آمپلی‌فایر ، آیفون‌های تصویری و…. با پروتکل‌های استاندارد ویپ  نیز کمک شایانی در توسعه و استفاده مزایای راه اندازی ویپ خواهد بود.

نکات مهم در هنگام خرید تجهیزات ویپ

همان‌طور که در مقالات قبلی اشاره کردیم نصب و راه اندازی ویپ نیازمند دانش، مهارت است، فرد یا شرکتی که مسئولیت نصب ویپ را بر عهده می‌گیرد می‌بایست علاوه بر اعتبار مناسب، مهارت و تخصص لازم در این زمینه را داشته باشد. خرید تجهیزات همانند راه اندازی ویپ VoIP  نیز می‌بایست با مشورت کارشناس و متخصص مربوطه انجام شود. چرا که در صورت خرید یا نصب اشتباه متحمل هزینه‌های اضافی در آینده خواهید شد. بررسی زیر ساخت‌های شبکه و همچنین نیازهای سازمان یا شرکت شما به همراه تخمین میزان بودجه موردنیاز جهت خرید تجهیزات ویپ همگی با کمک کارشناس و متخصص این حوزه صورت می‌گیرد. در ادامه به بررسی برخی نکات مهم در خصوص خرید تجهیزات ویپ خواهیم پرداخت:

  • با توجه به نیازها و بودجه‌ای که در نظر گرفته‌اید، تجهیزات ویپ خریداری کنید.
  • هنگام خرید تجهیزات ویپ، به مواردی از قبیل تعداد کاربران، میزان ترافیک روزانه، تعداد تماس همزمان ، سایر قابلیت‌های مورد نظر و … توجه کنید.
  • قبل از اتصال سرور به شبکه جهانی اینترنت از امنیت سرور خود اطمینان حاصل کنید.
  • سعی کنید تجهیزات ویپ را از مراکز و شرکت‌های معتبر خریداری کنید.
  • پهنای باند شبکه خوب یکی از موارد مهم و تأثیرگذار بر روی کیفیت تماس‌های شما است بنابراین ایجاد زیر ساخت استاندارد با پهنای باند کافی را فراموش نکنید.
  • قبل از راه اندازی ویپ از کارشناسان و متخصصان این حوزه جهت دریافت مشاوره و راه اندازی ویپ کمک بگیرید.
نوشته های مرتبط
2 دیدگاه
محمد

سپاس ، خدا قوت از مطلب مفیدتون
گیت وی های FXS حداکثر چند پورت هستند ؟

0

سلامت باشید
ممنون از همراهی شما ،
گیت وی های FXS بر حسب برند و مدل شرکت های تولیدی از یک پورت تا ۲۵۶ پورت را ما در پروژه ها استفاده کردیم

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

question