تفاوت شبکه بی سیم و کابلی

تفاوت شبکه بی سیم و کابلی

امروزه شاهد گرایش شبکه‌ها به سمت بی‌سیم شدن می‌باشیم دلایل آن را نیز می‌توان در راحتی اتصال و مرتب بودن آن دانست از این رو شبکه‌‌ بی‌سیم تبدیل به انتخاب اول برای بسیاری از افراد شده است. با این حال شبکه‌‌های کابلی هنوز طرفدارهای خود را دارند. در ادامه این مقاله به بررسی شبکه‌های بی‌سیم و کابلی خواهیم پرداخت و تفاوت آن دو را بیان خواهیم کرد
دوست دارید درباره ویپ بیشتر بدانید؟

شبکه کابلی چیست؟

به گروهی از تجهیزات که از طریق کابل شبکه به یکدیگر متصل شده اند، شبکه‌ی کابلی گفته می‌شود.

شبکه‌های کابلی دارای یک دستگاه مرکزی به نام روتر یا سئویچ می‌باشند که با استفاده از آن تمامی تجهیزات از طریق کابل شبکه به آن متصل می شوند. روتر و سوئیچ موظف به ایجاد ارتباط بین شبکه‌ای می‌باشد. نحوه‌ی اتصال در شبکه‌های کابلی به این صورت می‌باشد:

 • یک سر کابل شبکه به یکی از پورت‌های روتریا سوئیچ و سر دیگر آن به کامپیوتر و یا وسیله ای دیگر که قابلیت پشتیبانی از پورت شبکه را داشته باشد متصل می‌شود.
 • قابل ذکر است هرچقدر تعداد پورت‌‌های روتر یا سوئیچی که استفاده می‌نمایید بیشتر باشد به همان میزان نیز می‌توانید تجهیزات بیشتری در شبکه‌ی کابلی خود داشته باشید.
 • شبکه‌ی محلی و یا اترنت و پورت نام‌های دیگر پورت‌‌های شبکه کابلی می‌باشند.
تلفن ویپ چیست
 • همانطور که در متن بالا اشاره شده بود یکی از وظایف روتر یا سوئیچ ، ایجاد ارتباط بین شبکه با فضای بیرون می‌باشد. از این رو اگر فرد تمایل به استفاده از اینترنت و ارتباط با فضای بیرون را نداشته باشد، می‌تواند از روتر استفاده نکند و شبکه‌ی خود را از طریق یک هاب یا سوییچ ایجاد نماید. در صورتی که شبکه‌ی شما تنها متشکل از ۲ لپ تاپ و یا کامپیوتر باشد، می‌توانید از طریق کابل کراس آن ها را به یکدیگر متصل نمایید و شبکه‌ی کابلی خود را ایجاد کنید.

  امروزه بسیاری از افراد ارتباطات کابلی را قدیمی می‌دانند و تمایلی به استفاده از آن ها ندارند. همچنین بسیاری از سیستم ها مانند Apple’s MacBook Air از همچین اتصالاتی پشتیبانی نمی‌کند.

شبکه‌ی بی‌سیم چیست؟

شبکه‌ی بی‌سیم به شبکه ای طلاق می‌شود که ارتباط و انتقال بین اجزای شبکه به صورت بی‌سیم انجام می‌شود. شبکه‌های بی‌سیم اغلب با کمک یکی از انواع سیستم های انتقال اطلاعات و از طریق امواج الکترومغناطیس به نقاط دیگر متصل و پیاده سازی می شوند. تلفن های همراه، شبکه‌‌های بی‌سیم محلی، شبکه‌‌های ماهواره ای و شبکه‌های ارتباطی مایکروویو و… نمونه های از شبکه‌‌های بی‌سیم می‌باشند.


شبکه‌‌های بی‌سیم موجب سهولت کار برای کاربران شده زیرا نیاز به کابل کشی ندارد و اتصالات بیشتری را می‌تواند پوشش بدهد، قابل جابجایی می‌باشد و…، از این رو شبکه‌‌های بی‌سیم طرفداران بیشتری نسبت شبکه‌‌های کابلی دارد با این حال هنوز هم شبکه‌‌های بی‌سیم دارای معایبی هستند که در ادامه ی متن به آن ها خواهیم پرداخت:

icon About
امروزه شاهد تنوع بسیار زیاد محصولات و خدمات هستیم و این به عنوان شروع یک رقابت بزرگ برای افرادی که در این حوزه ها فعالیت می کنند به حساب می‌آید.

• پوشش دهی

پوشش دهی شبکه‌‌های بی‌سیم محدود می‌باشد و به طور تقریبی یک اکسس پوینت بی به کاربرانی که در فاصله های ۵۰ تا ۲۰۰ متر اجازه ی دسترسی می‌دهد و این ویژگی ممکن است برای افرادی که در محیط هایی با متراژ بالا کار و یا زندگی می کنند مشکل ساز باشد. گرچه این ویژگی متناسب با نوع شبکه‌ی بی‌سیم متغییر می‌باشد، زیرا شبکه‌‌های بی‌سیم WMAN می‌توانند با استفاده از چندین ارتباط شبکه، یک شهر را پوشش دهد.

• هزینه

گرچه شبکه‌‌های بی‌سیم، مقرون به صرفه می‌باشند اما با مقایسه با شبکه‌‌های کابلی می‌توانند تا چندین برابر هزینه در بر داشته باشند.

• امنیت

به دلیل در دسترس بودن سیگنال های شبکه‌‌های بی‌سیم برای تمامی وسایل مانند: تلفن های همراه و کامپیوترها، اطلاعاتی که از طریق این نوع شبکه به اشتراک گذاشته می‌شود می‌تواند در مخاطره باشد، زیرا افراد غیرمجاز و به اصطلاح هکر ها می‌توانند به این شبکات و از جمله رمزها دسترسی پیدا کنند.

 

همچنین قابل ذکر است به علت حساسیت بسیار بالای شبکه‌‌های بی‌سیم به سیگنال های رادیویی، تابش و… در صورت برخورد این سیگنال ها، شبکه‌‌های بی‌سیم  ممکن است دچار اختلال شوند

• سرعت

سرعت شبکه‌‌های بی‌سیم بسیار کمتر از شبکه‌‌های کابلی می‌باشد. به طوری که می‌توان گاها سرعت آن ها را تا ۱۰ برابر کندتر از شبکه‌‌های کابلی دانست.

مزایای استفاده از شبکه‌‌های بی‌سیم:

از جمله مزایای استفاده از شبکه‌‌های بی‌سیم در برابر شبکه‌‌های کابلی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

 • نصب سریع و آسان
 • دسترسی سریع به سایر شبکه‌ها
 • انعطاف‌پذیری بسیار زیاد
 • افزایش قابلیت ارتقا و پیکربندی
 • دسترسی به اطلاعات به صورت سریع

 

همچنین شبکه‌‌های بی‌سیم به علت عدم نیاز به استفاده از سیم و کابل یکی از بهترین گزینه برای افرادی می‌باشد که دارای محیط های کوچک هستند.

همانطور که در این مقاله به مزایا و معایب استفاده از شبکه‌‌های بی‌سیم و مقایسه ی آن با شبکه‌‌های کابلی پرداختیم، می‌توان دریافت که در عصر تکنولوژی شبکه‌‌های بی‌سیم کاربرد و مزایای بیشتری نسبت به شبکه‌‌های کابلی دارند.

آنچه در این مقاله به اختصار خواهید خواند:

Share on print
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on telegram
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

question