راه اندازی ویپ با ایزابل

راه اندازی ویپ با ایزابل

تاریخچه ایزابل

ایزابل یک نرم افزار قدیمی نیست !! اولین نسخه منتشر شده ایزابل مربوط به چند سال اخیر است اما ریشه ایزابل خیلی عمیق‌تر از این حرف‌هاست . سال ۱۹۹۹ مالک شرکت دیجیوم یک نرم‌افزار بنام استریسک  به وجود آورد ، نرم‌افزاری که برای اولین بار اجازه داد که سیستم‌های ارتباط تلفنی نوین پیاده سازی بشه ، اما یک مشکل اساسی داشت ….

کار با استریسک خیلی راحت نبود و راهبری آن بسیار مشکل بود. برای رفع این مشکل شرکت‌های نرم‌افزار دیگه‌ایی وارد این میدان شدند تا با طراحی یک اینترفیس امکان کانفیگ برای کاربران را راحتر کنند ، یکی از معروفترین آنها FreePBX  بود.( در زمان انتشار این مقاله حق امتیاز FreeBPX  در اختیار شرکت سنگوما قرار دارد)

با این حال استریسک حتی با اینترفیس freePBX یک نرم‌افزار تلفنی بود نه یک نرم‌افزار یکپارچه و این کمبود باعث ظهور نرم‌افزار الستیکس شد ،که ماهیت کاربری راحت ، تنوع امکانات نرم‌افزاری و مزایای راه‌اندازی آن  موجب محبوبیت بسیار زیاد آن در دنیا حتی ایران شد .

الستیکس هم مشکلاتی داشت که همیشه طی برزورسانی‌ها و نسخه‌هایی که منتشر می‌شد سعی این شرکت بر آن بود که نسبت به رفع آنها اقدام کند. یکی از بزرگترین مشکلات الستیکس استفاده ازنسخه‌های قدیمی Centos ، Asterisk  و freepbx   بود و این موضوع برای برنامه‌نویس‌ها عذاب‌آور بود .  . نهایتا در نسخه ۳ الستیکس freePBX  به طور کامل از هسته نرم‌افزار کنار گذاشته شد و نسخه جدید Centos7  و  Asterisk 11  برای الستیکس استفاده شد .

درشروع این تحول بزرگ ، الستیکس به شرکت ۳CX فروخته شد و نسخه‌های ۳ و ۴ الستیکس از وب سایت شرکت حذف و هسته اصلی نرم‌افزار استریسک توسط ۳CX نیز کنار گذاشته شد . ۳CX نسخه‌های جدید و پایدار اما تجاری ارائه داد و این موضوع باعث نگرانی و ناراحتی دوستداران الستیکس شد چون نسخه‌های جدید ۳CX  دیگه رایگان و کدباز نبود.

با این اتفاق تیم دیگری بنام ایزابل شروع به توسعه الستیکس کرد و نسخه ۲.۵ و سپس نسخه‌های جدید‌تر را با یکسری تغییرات ارائه کرد.

برخی از این تغیرات اساسی نسبت به الستیکس نسخه ۲.۴ امکان استفاده از استریسک ۱۶ (زمان انتشار این مقاله ) ، اضافه شدن ماژول امنیتی Fail2ban  ، استفاده از آخرین نسخه سیستم عامل Centos  ، حذف ماژول Open Fire ، حذف CRM  ویتایگر و حذف و اضافه چندین قابلیت یا ماژول دیگر بود.

در برزورسانی جدید ایزابل قابلیت‌های متفاوت دیگری نیز اضافه شده است که در مقاله‌های بعدی در مورد آن صحبت خواهیم کرد

راه اندازی ویپ با ایزابل

لایسنس ایزابل

لایسنس ایزابل GPL –  General Public License یکی رایج‌ترین مجوز‌های نرم افزار متن باز رایگان است که .شما می‌توانید برای آشنایی بیشتر با این مجوز سایت gnu.org  را مشاهده کنید .

icon About
امروزه شاهد تنوع بسیار زیاد محصولات و خدمات هستیم و این به عنوان شروع یک رقابت بزرگ برای افرادی که در این حوزه ها فعالیت می کنند به حساب می‌آید.

مهاجرت از الستیکس به ایزابل

چون همیشه تغییرات با مقاومت همراه است ، مهاجرت کاربران  از الستیکس به ایزابل هم با مقاومت‌هایی روبرو شد . اما امروز بدون‌شک ایزابل یک نرم‌افزار محبوب ، کاربرپسند ، آسان برای ایجاد تغییرات و  پایدار است (نظر شخصی نویسنده) در طی زمان کوتاهی این مهاجرت شکل کاملی به خودش گرفت .

چون این مطلب با هدف راه‌اندازی ویپ با ایزابل نوشته شده است اگر شما هنوز هم از الستیکس یا FreeBPX  استفاده میکنید و تمایل مهاجرت به ایزابل دارید و دیتای  قبلی سرورتان برایتان اهمیت دارد ، حتما مقاله چگونگی مهاجرت از الستیکس به ایزابل را مطالعه کنید  یا با کارشناسان فنی ما در اسپان (۰۲۱۹۱۰۹۰۰۵۳) در ارتباط باشید تا شما را همراهی کنند.

پیش نیاز راه اندازی ویپ با ایزابل

برای راه‌اندازی ویپ با ایزابل هیچ الزامی برای خرید تجهیزات ویپ نیست. با توجه به هدفی که دنبال می‌کنید اگر فقط قصد آموزش و فراگیری دانش ویپ را دارید این امکان برای شما مقدور هست که راه‌اندازی ایزابل را با استفاده از نرم‌افزارهای ماشین مجازی نصب شده بر روی سیستم خودتان اقدام کنید.

اگر هم تمایل دارید کاربردی‌تر از ایزابل برای سازمان یا مجموعه خودتان استفاده کنید ابتدای امر برای راه‌اندازی سرور ویپ سه راه حل پیشرو دارید:

  • تهیه یک سیستم با حداقل امکانات (در صورت نیاز به مشاوره با همکاران ما در تیم فنی اسپان در ارتباط باشید)
  • استفاده از سروری که ماشین مجازی بر روی آن نصب شده
  • تامین هاست‌های لینوکسی (در صورت عدم آشنایی با مسائل فنی و امنیتی پیشنهاد نمی‌شود)

در مطالب بعدی در مورد تلفن‌‌ ویپ و گیت‌وی صحبت خواهیم کرد تا در صورت نیاز به توسعه برای خودتان یا کاربران استفاده کننده از سیستم نسبت به خرید تجهیزات اقدام کنید.فعلا از فروشگاه تجهیزات ویپ اسپان خرید نکنید !!

شاید تنها پیش نیاز دانش فنی برای راه اندازی ویپ آشنایی با Network +  باشد تا درک مطالب  در خصوص مبحث شبکه و روتینگ برای شما راحتر باشد . اگر هم با لینوکس آشنا باشید در پیشبرد روش‌های راه‌اندازی ویپ برای شما یک مزیت محسوب می‌شود.

سخن آخر

راه‌اندازی مرکز تلفنی ویپ با ایزابل یکی از بهترین انتخاب‌های موجود  در سازمان‌ها و شرکت‌ها است. اما شناسایی و بررسی زیرساخت‌های شبکه و همچنین انتخاب درست تنظیمات راه‌اندازی ویپ  برای استفاده بهتر و پشتیبانی ایزابل به دانش و مهارت بالایی نیاز دارد به همین دلیل بهتر است قبل از راه‌اندازی سیستم ویپ به دقت آموزش لازم را فرابگیرید و مقاله روش‌های راه اندازی ویپ را نیز مطالعه بفرمایید.

نصب ایزابل issabel بر اساس آخرین نسخه ارائه شده بر روی سایت ایزابل ابتدا با دریافت فایل iso  نرم افزار ، از  نشانی issabel.org آغاز می‌شود . پس به عنوان اولین نکته امنیتی ویپ ، به هیچ عنوان از منابع دیگر نسبت  به دریافت فایل اقدام نکنید اگر هم در دانلود نسخه ایزابل شک دارید حتما مقاله بهترین نسخه ایزابل برای نصب را مطالع کنید  .

گروه اسپان یکی از شرکت‌های برتر ارائه‌دهنده خدمات ویپ، شبکه، سرور و برنامه‌نویسی تحت وب است که با بهره‌گیری از متخصصان و کارشناسان حرفه‌ای کمک زیادی به شما در این زمینه می‌کند.

نوشته های مرتبط
3 دیدگاه
فرهانی

ممنون مطلب خیلی خوبی بود .
کدوم نسخه ایزابل را نصب کنیم ؟

behbaft

هزینه راه‌اندازی ویپ با ایزابل برای یک سازمان کوچک با ۱۰ تا کاربر چقدر هست ؟

0

درود بر شما
در مجموع پارامترها و عوامل مختلفی بر روی هزینه راه اندازی ویپ تأثیرگذار است که موجب می‌شود هر کارشناس با توجه به آن ها هزینه‌ها را مشخص کند. به طور کلی برآورد دقیق هزینه راه اندازی ویپ برای همه سازمان‌ها و شرکت‌ها یکسان نیست و میزان هزینه مشخص شده با توجه به تجهیزات، نیاز و اهداف شرکت تعیین می‌شود. برای اطلاع از جزییات راه اندازی ویپ با ایزابل میتوانید با کارشناسان فروش اسپان در ارتباط باشید تا درصورت لزوم امکان مشاوره نیز استفاده بفرمایید یا اینکه میتوانید مقاله هزینه های راه اندازی را مطاله بفرمایید تا بیشتر با جزییات آشنا شوید

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

question