مهاجرت از سانترال به ایزبل

مهاجرت از سانترال به ویپ : پیشنهاد اول

راه‌اندازی قابلیت‌های ویپ و استفاده از زیر ساخت سانترال آنالوگ

با توجه به اینکه در حال حاضر اکثریت سازمان‌ها  از سانترال آنالوگ و تعدادی داخلی دیجیتال استفاده می کنند و زیر ساخت اجرا شده برای ایجاد  ارتباط نیز انالوگ (سیم کشی زوجی ) می باشد . می‌توان دیاگرام  سیستم حال حاضر را به شکل زیر متصور شد.

دیاگرام سانترال -اسپان

لذا با توجه اینکه که میزان هزینه ،  بهره‌وری و امکان توسعه ارتباطات در هر سازمانی مهم است،  پس برخی  از معایب سیستم تلفن آنالوگ  فوق عبارتند از:

 • عدم امکان توسعه سیستم ارتباطی به صورت فیزیکی
 • هزینه بالای راه اندازی امکانات و قابلیت های جدید
 • ظرفیت محدود قابلیت های نرم افزاری یا سخت افزاری
 • عدم انعطاف و ارتباط با سایر نیازی های سازمانی مثل نظر سنجی یا CRM
 • عدم وجود یا امکان برخی از امکانات و قابلیت ها
 • امکان جابجایی داخلی یا تغییر دارای هزینه بالایی است
 • خرید تجهیزات در این سیستم مصرفی و تقریبا بدون قابلیت تبدیل یا فروش است.

اینک اگر بخواهیم ایرادات فوق را تا حدودی پوشش دهیم می توان از روش های زیر اقدام کنیم .

 1. استفاده از ویپ به عنوان مدیریت مرکز تماس
 2. راه اندازی ویپ در کنار سانترال برای موارد خاص
icon About
امروزه شاهد تنوع بسیار زیاد محصولات و خدمات هستیم و این به عنوان شروع یک رقابت بزرگ برای افرادی که در این حوزه ها فعالیت می کنند به حساب می‌آید.

۱. استفاده از ویپ به عنوان مدیریت مرکز تماس

در روش اول ویپ به عنوان مدیریت مرکز تماس اصلی برای ارتباطات قرارمی گیرید و تمام خطوط شهری ابتدا به ویپ وصل می‌شود تا همه‌ی تماس‌های ورودی و خروجی را ارتباط دهد به تصویر زیر دقت بفرمایید.

ارتباط سانترال و ویپ اسپان

با توجه به تصویر فوق ، در این روش میتوان سانترال و زیر ساخت قبلی را حفظ کرد و از ۷۰ درصد ظرفیت ویپ نیز استفاده کرد.
همانطور که مشخص هست ارتباط فی مابین سانترال و ویپ دارای یک کانال محدود و وابسته به ظرفیت گیت‌وی FXS است این گیت‌وی بر حسب نوع تعداد پورت و مدل دارای ظریفت ۱ تا ۲۵۶ کانال می باشد. البته قابل ذکر است که در این رویه تعداد گیت وی های قابل افزایش نیز می باشد .

همچنین برای تبدیل خطوط انالوگ شهری و اتصال آن به سرور نیازمند استفاده از گیت‌وی‌های FXO هستیم این تجهیزات نیز با ظرفیت ۲ پورت شروع و تا زمانی که سرور توانایی ساپورت سخت افرازی و تماس همزمان را داشته باشد امکان اضافه کردن گیت‌وی نیز وجود دارد.

مزایای استفاده از این روش

 • سرمایه گذاری ریالی کمتر تجهیزات و زیر ساخت ، نسبت به ایجاد یک تغییر اساسی
 • استفاده از قابلیت های ویپ برای مدیریت تماس‌های ورودی  وخروجی و ارتباط با سایر سیستم ها
 • قابل توسعه بودن ویپ  در راستای تجهیزات شبکه  و تلفن‌های تحت شبکه
 • قابلیت جابجایی و ایجاد تغییرات در سرور ویپ به سادگی انجام می‌پذیرد.

معایب استفاده از این روش

 • محدود بودن کانال ارتباطی بین سانترال و ویپ است که این محدودیت وابسته به تعداد پورت گیت‌وی FXS  و سانترال است . فرض کنیم ما یک گیت وی ۱۶ پورت FXS  و ۱۶ پورت خالی شهری روی سانترال استفاده کنیم ، یعنی به طور همزمان فقط  ۱۶ تماس امکان استفاده وجود دارد .
 • در این روش دسترسی ها برای تماس خروجی و انتقال تماس ورودی به داخلی دو مرحله ایی است .
 • سومین ایراد هم چون سرور ویپ به ارتباطات داخلی دسترسی ندارد پس برخی از ویژگی های ویپ قابل پیاده سازی نیست
نکته حائز اهمیت این است که اگر بخواهیم معایب روش فوق را مرتفع کنیم باید سانترال را حذف کنیم و از یک گیت‌وی FXS با تعداد پورت بالا استفاده کنیم. در این روش با حذف سانترال عملا اختیار تمام قابلیت ها و ارتباط فقط بر عهده سرور ویپ خواهد بود . تصویر زیر را ملاحظه بفرمایید.
دیاگرام ویپ با گیت‌وی اسپان

همانطور که مشخص است با حذف سانترال امکان استفاده از زیرساخت انالوگ همچنان ممکن هست اما استفاده از تلفن‌های دیجیتال دیگر میسر نیست . این عدم امکان استفاده از تلفن‌های دیجبتال پاناسونیک به دلیل عدم ساپورت نوع سیگنال است و این تلفن‌ها فقط بر روی سانترال پاناسونیک کار میکند. (ایجاد انحصار توسط پاناسونیک یک سیاست وابستگی است جهت اجبارمشتریان به این نوع سیستم است )
با این تفاسیر و تغییرات داخلی‌ها میتوانند ۸۵ تا ۹۵ درصد امکانات ویپ را استفاده کنند . این نسبت بستگی به برند و مدل تجهیزات (گیت‌وی FXS) خریداری شده دارد.
در این اصلاحیه روش اجرایی ، درسته که سرمایه گذاری بیشتری باید برای تجهیزات انجام شود اما وابستگی به سانترال حذف میشود ، از زیر ساخت قبلی استفاده می‌شود ، قابلیت توسعه به مراتب افزایش پیدا میکند و سهولت در اجرا و پایداری ارتباطات در سطح رضایت بخشی خواهد بود.
چون این روش یکی از متداولترین روش‌های راه اندازی ویپ برای سازمان‌هایی است که پیش از این ارتباط آنالوگ داشتند از محبوبت ویژه‌ایی برخوردار است.
نکته اساسی در اجرای پروژه این است که ، نقاط حساس ارتباطی یا پرترافیک تماس و حتی مدیران ارشد سازمانی از پوشش انالوگ خارج شوند و از تلفن‌های تحت شبکه استفاده شود.

۲. راه اندازی ویپ در کنار سانترال برای موارد خاص

اگر در مجموعه و سازمان شما تغییرات و میزان هزینه یک شاخص اساسی باشد و صرفا دیدگاه استفاده از ویپ برای استفاده از قابلیت‌های خاص است که به هیچ عنوان در سانترال‌های آنالوگ وجود ندارد یا اینکه هزینه گزافی دارد، مثل اینکه بخواهیم تماس ورودی را به سیستمی ارجاع دهیم که اطلاعات خاصی دریافت کنند یا قبض خودشان را پرداخت و شخص و افرادی در این رویه دخالت نکند .

پس ورودی‌های محدود ، براساس یکسری خطوط خاص را صرفا برای ویپ فعال میکنیم و هیچگونه ارتباطی با سایر قسمت ها ایجاد نمکنیم و اگر هم کانال ارتباطی را ایجاد کردیدم خیلی محدود خواهد .

در این روش هدف استفاده از ویژگی های خاص است و ایجاد ارتباط و مدیریت تماس‌ها الویت ندارد.

مهاجرت ازسانترال به ویپ : پیشنهاد دوم

حذف کامل سانترال و راه اندازی کامل ویپ

بهترین روش برای داشتن ارتباطی پایدار ، غیر قابل وابستگی ، ساختار یافته و قابل مدیدیریت ، استفاده و راه اندازی کامل ویپ در سازمان است . این روش نیازمند سرمایه گذاری تجهیزات به ازای هر کاربر و تجهیزات مدیریتی ویپ خواهد بود .
فرض کنید مجموعه شما در یک ساختمان و محل جدید قرار هست شروع به فعالیت کند ، ابتدای ترین زیرساختی که نیاز دارد شبکه و زیر ساخت شبکه خواهد پس استفاده از همین زیر ساخت ، برای پیاده‌سازی ویپ کفایت می‌کند.

تجهیزات راه اندازی سمت سرور ویپ تقریبا همان تجهیزاتی است که روش های فوق توضیح داده شده است . اما در سمت کاربر فقط تلفن تحت شبکه نیاز داریم .
این روند اجرایی قابلیت جابجایی و توسعه را به سهولت امکان پذیر خواهد کرد با این امکان که تمام قابلیت های ویپ ، سهولت پشتیبانی نیز قابل پیاده سازی هستند.

دیاگرام ویپ اسپان

جدول مقایسه روش های اجرایی ویپ

این مقایسه تقریبی بر اساس راه اندازی سیستم مرکز تماس با ۳۲ داخلی و ۱۶ خط شهری صورت پذیرفته است.

روش اجرایی

گیت‌وی FXS

گیت‌وی FXO

سرور ویپ

تلفن تحت شبکه

مبلغ ‌سرمایه گذاری

ترکیب سانترال و ویپ

نیاز دارد

نیاز دارد

نیاز دارد

نیاز ندارد

۴۵ میلیون تومان

حذف سانترال و استفاده از زیرساخت آنالوگ + راه اندازی ویپ

نیاز دارد

نیاز دارد

نیاز دارد

نیاز دارد

۷۵ میلیون تومان

راه اندازی  کامل ویپ

نیاز ندارد

نیاز دارد

نیاز دارد

نیاز دارد

۷۰ میلیون تومان

امید است اطلاعات و خدمات ارائه شده در روند تصمیم گیری شما مفید بوده باشد. لذا در صورت نیاز به هرگونه اطلاعات یا توضیحات بیشتر موجب خرسندی است که کارشناسان شرکت اسپان با شماره تماس ۰۳۵۹۱۰۹۰۰۵۳ پاسخگوی سوالات وابهامات باشند .

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

question