چرا امنیت شبکه مهم است؟

-
اِســـپان
چرا امنیت شبکه مهم است - دانشنامه اسپان
امنیت شبکه مهم است چونکه، امروزه هر لحظه حجم بیزینس های آنلاین اضافه می‌شود، چه از لحاظ تعداد و چه از لحاظ میزان درآمدی که دارند. از این رو در فضای مجازی افرادی که در پی ضربه زدن به شبکه‌های کامپیوتری و نفوذ به امنیت شبکه هستند افزایش پیدا کرده است. به همین دلیل هر شبکه برای حفظ امنیت خود نیاز به متخصصین امنیتی دارد که مهارت بالایی داشته باشند و بتواند شبکه مد نظر را از خطر های احتمالی محفوظ نگه دارند.

ما در ادامه این محتوا در مورد هریک از بخشهای زیر به صورت جداگانه صحبت خواهیم کرد:

امروزه که عصر فناوری و ارتباطات نام دارد اهمیت امنیت شبکه برای تمامی افراد نمایان می‌باشد. در حال حاظر کسب و کارهای آنلاین بسیار رونق گرفته اند و افراد زیادی هر روزه سعی در ایجاد یک فروشگاه آنلاین دارند. دلیل این امر، نیاز به بودجه کمتر در و درآمد بیشتر در مشاغل آنلاین می‌باشد. امنیت شبکه نیز رابطه ی مستقیمی با افزایش کاربران اینترنت و پیشرفت فناوری دارد و دارای اهمیت ویژه ای در این حوزه است.

آیا امنیت شبکه مهم است؟

شبکه و اینترنت در کنار مزایایی که دارند، دارای معایبی نیز می باشند. افرادی که تحت عنوان هکر شناخته می‌شوند، در فضای مجازی در تلاش برای گذر از سازوکار های امنیتی می باشند تا بتوانند اطلاعات مهمی را به دست بیاورند. قابل ذکر است که علاوه بر هکرها جرایم سایبری بسیاری در فضای مجازی رخ می‌دهد. به همین علت است که تمامی افرادی که در فضای مجازی فعالیت می‌کنند می‌توانند در معرض خطر باشند.

در هنگامی که یک شبکه از امنیت برخوردار نباشد، امکان این وجود دارد که تمامی اطلاعات مربوط به حریم خصوصی علنی شود.

امنیت شبکه چیست؟

برای تعریف امنیت شبکه می‌توان گفت: مجموعه سیاست و مقررات هایی که به منظور جلوگیری از نفوذ و دسترسی افراد غیر مجاز به اطلاعات و نظارت به دسترسی ها ایجاده شده است. با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی اهمیت امنیت شبکه نیز به صورت صعودی افزایش داشته است.

واضح هست که یکی از اهداف ایجاد شبکه، به وجود آوردن ارتباط میان انسان ها در هر نقطه ای که زندگی می‌کنند می‌باشد. همواره از شروع ایجاد شبکه، سودجویانی تحت عنوان هکر نیز فعالیت داشته اند. به همین دلیل است که امنیت شبکه از اهمیت ویژه ای برخوردار می‌باشد تا از امنیت شبکه مورد استفاده خود اطمینان پیدا نمایید و یک قربانی در فضای مجازی نشوید.

امنیت شبکه چیست - دانشنامه اسپان

چرا امنیت شبکه از اهمیت ویژه ای برخوردار است؟

هر فرد تا زمانی که انلاین می‌باشد و به اینترنت دسترسی دارد می‌تواند در معرض هک شدن توسط هکر ها قرار بگیرد. با هک شدن، افراد غیر مجاز می‌توانند از دیواره امنیت شما بگذرند و به اطلاعات مهم شما و اسناد مرحمانه شما دسترسی پیدا کنند. در دنیای مجازی، هکشدن کاری ساده و پیدا کردن هکر کاری سخت می‌باشد، و فرد مجرم به راحتی می‌تواند رد پای خود را مخفی نماید.

هکرها قادر هستند با دسترسی به اطلاعات شما، امنیت کل شبکه را به خطر بی‌اندازند و به تمامی اطلاعات مهم اعم از اطلاعات کارکنان، رمزهای بانکی، الگوریتم ها و دسترسی های شبکه دسترسی پیدا کنند.

به گزارش شرکت تولیدکننده نرم‌افزارهای امنیتی اویرا، تقریبا تمامی افراد در فضای مجازی در معرض خطر هستند و هیچکس به صورت مطلق در امان نیست.

در صورت نفوذ غیر مجاز به سیستم، شما باید هزینه بسیار بیشتری را نسبت هزینه ی مخصوص کارشناسان امنیت پرداخت نماید، و علاوه برمسائل مالی وقت و انرژی بسیار زیادی را نیز از شما خواهد گرفت، فلذا بهتر است از ابتدا یک کارشناس امنیت بر شبکه شما نظارت داشته باشد تا به ضررهای این چنینی برخورد نکنید.

چرا شبکه آسیب پذیر می‌باشد؟

حفاظت از امنیت شبکه کاری دشوار و پرهزینه می‌باشد، دلیل این امر نیز همانطور که قبلا ذکر شده این است که زیر ساخت سیستمی که غیر قابل نفوذ باشد تقریبا امکان پذیر نمی‌باشند. امنیت شبکه شاخه ای کاملا حرفه‌ای می‌باشد که زیرشاخه های زیادی دارد از این رو نیازمند مهارت های لازم و سرمایه گذاری بر روی چندین مهندس ماهر و حرفه ای می‌باشد. شبکه‌های کامپیوتری دارای سیاست های امنیتی پیچیده ای هستند، اینترنت نیز یک سیستم یک به یک می‌باشد و نمی‌توان آن را مانند یک سیستم از کار انداخت.

یکی از نکاتی که باعث آسیب پذیر شدن شبکه می شود این است که امروزه منابع محدودی در دست کاربر و توسعه دهنده می‌باشد و از این رو مدیران شبکه اهمیت چندانی به اهمیت شبکه نمی‌دهند. و نکته دیگر اشتباه پذیر بودن انسان می‌باشد، ممکن است فرد در هنگام پیاده‌سازی و یا تصمیم‌گیری اشتباه کند و این ضعف باعث آسیب پذیر شدن شبکه بشود. تمامی این نکات باعث می شود تا افراد به متخصصینی ماهر جهت کنترل امنیت شبکه نیاز داشته باشند.

چه حوادثی امنیت شبکه را تهدید می نمایند - دانشنامه اسپان

چه حوادثی امنیت شبکه را تهدید می نمایند؟

هر فعالیتی در شبکه که باعث ایجاد پیامدی منفی شود، حادثه ای امنیتی گفته می شود و امنیت شبکه را تحت تاثیر قرار می‌دهد. حوادث امنیتی می‌تواننددر هر لایه ای از اینترنت رخ بدهند. حوادثی که باعث ایجاد اختلال در اینترنت می‌شوند، می‌توانند در مدت زمان کوتاهی حدود ۴۵ ثانیه نیز باعث تخریب شوند. امروزه با افزایش بی شمار کاربران اینترنت، شاهد حوادث امنیتی زیادی بوده ایم، و این امر بیش از قبل نیاز به بررسی دارد.

حملات سایبری را اصولا می‌توان به موارد زیر دسته بندی کرد:

حمله تجسس (probe)، پویش(scan)، نفوذ به‌حساب کاربری، افزایش دسترسی، استراق سمع اطلاعات شبکه، حمله منع سرویس (Dos)، سوءاستفاده از اعتماد(exploitation of trust) و به‌کارگیری کدهای مخرب.

-

موضوع مرتبط: 

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *