مراحل و روش‌های راه اندازی ویپ

-
اِســـپان
مراحل و روش‌های راه اندازی ویپ - دانشنامه اسپان
امروزه شاهد پیشرفت‌های مختلفی در حوزه تکنولوژی هستیم که می‌تواند به عنوان یک عامل تأثیرگذار در موفقیت و رشد کسب و کارها شناخته شود. همسو شدن با این رشد و تغییرات لازمه هر شغل و حرفه‌ای است. اگر به فکر راه اندازی ویپ در سازمان یا شرکت خود هستید و می‌خواهید ارتباطات خود را به بهترین شیوه ممکن یکپارچه‌سازی کنید با ادامه این مقاله با ما همراه باشید چرا که قصد داریم مراحل و روش‌های راه اندازی ویپ را مورد بررسی قرار دهیم.

ما در ادامه این محتوا در مورد هریک از بخشهای زیر به صورت جداگانه صحبت خواهیم کرد:

اهمیت نصب و راه اندازی ویپ

در چند سال اخیر اهمیت راه اندازی ویپ در سازمان‌ها و شرکت‌ها روزبه‌روز در حال افزایش بوده است؛ زیرا بسیاری از آن‌ها برای ارتباطات تلفنی خود به منظور خرید و فروش، ارتباط بین شعب و نمایندگی‌ها و… نیازمند یک سیستم تلفنی یکپارچه و بهینه هستند.
سیستم ویپ به دلیل داشتن مزایای متعدد برای مشترکین خود و همچنین رفع مشکلات سانترال‌ها به این نیاز پاسخ داده است و با فراهم کردن زیر ساخت‌های قدرتمند موجب شده تا تماس‌های صوتی، تصویری و حتی اطلاعات بدون هیچ محدودیتی رد و بدل شوند؛ همین ویژگی، نقطه عطفی شد است تا بسیاری از مدیران سازمان‌ها و شرکت‌های معتبر از راه اندازی ویپ به خوبی استقبال کنند.

مراحل راه اندازی ویپ

همان‌طور که می‌دانیم یکی از دغدغه‌های مهم در سازمان‌ها و شرکت‌های بزرگ کاهش هزینه‌های اضافی از جمله هزینه‌های ارتباطی با حفظ کیفیت است. به طور قطع می‌توان گفت که راه اندازی ویپ یک راه حل بسیار مفید و کاربردی برای رفع این مشکل است. جهت راه‌اندازی این نوع سیستم پیشرفته توجه به مراحل و روش‌های راه اندازی آن نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.
مراحل و روش‌های مختلفی جهت نصب ویپ وجود دارد که با توجه به نوع زیرساخت‌های شبکه شما و همچنین برآورد نیازها از نحوه استفاده از این سرویس انتخاب می‌شوند. به طور کلی مراحل راه اندازی ویپ شامل دو مرحله اصلی است که در ادامه با هر یک آشنا خواهیم شد:

۱- شناسایی و تقویت زیرساخت‌های شبکه

در اولین مرحله از راه اندازی ویپ نیاز است که زیرساخت‌های شبکه شما شناسایی و بررسی شوند و در صورت نیاز تقویت شوند. از آنجایی که ویپ یک سیستم بسیار قدرتمند و یکپارچه است بنابراین پیش از هر چیزی نیاز به یک شبکه پایدار دارد و این پایداری نقش مهمی در کیفیت سیستم ویپ شما دارد.
اگر در حال حاضر در شرکت خود از دستگاه‌های سانترال جهت ارتباط استفاده می‌کنید و می‌خواهید سیستم ویپ را راه اندازی کنید؛ می‌توانید دستگاه‌های تلفن آنالوگ خود را نگه داشته و با کمک مبدل‌های ویژه‌ای از سیستم ویپ استفاده کنید.
اگر دستگاه سانترال شما خروجی شبکه نداشته باشد و یا توانایی خرید تلفن‌های ویپ را ندارید؛ می‌توانید با خرید گیت وی FXS سیگنال‌های آنالوگ را به سیگنال‌های دیجیتالی تبدیل کرده و سیستم ویپ را راه اندازی کنید.

مرکز تلفن تحت شبکه IPPBX شرکت اسپان خدمات ویپ
مرکز تلفن تحت شبکه IPPBX شرکت اسپان مرکز خدمات ویپ

۲- پیاده‌سازی یکی از روش‌های راه اندازی ویپ

بعد از شناسایی و تقویت زیر ساخت‌های شبکه، نیاز به پیاده‌سازی یکی از روش‌های راه اندازی ویپ است. روش‌های مختلفی جهت راه اندازی این سیستم وجود دارد که در ادامه با مهم‌ترین این روش‌ها آشنا خواهیم شد.

  • روش IPPBX

استفاده از مرکز تماس‌های تحت شبکه آماده یکی از سریع‌ترین روش‌‌های ایجاد سیستم ارتباطی ویپ در مجموعه‌های کوچک و متوسط است که قصد استفاده از امکانات متنوع ویپ را دارند .
سانترال های تحت شبکه یا IP در گروه تجهیزات سخت افزاری مخابراتی قراردارند که اصطلاحا به آن IP PBX گفته می‌شود . با خرید یک دستگاه IP PBX شما دیگر نیازی به سخت افزار جداگانه برای ارتباط با سایر سیستم های ارتباطی ندارید و برحسب مدل انتخابی امکان استفاده از نرم افزار مدیریت سیستم تلفنی ، پورت های FXO وFXS و یاحتی E1 در یک سخت افزار به شما ارائه می‌شود . شاید در مجموع بتوان گفت که راه‌اندازی و نگهداری IPPBX ساده تراز سیستم های نرم افزاری است . اما عیب آن هزینه اولیه ، محدودیت در توسعه آن و همچنین عدم وجود امکانات خاص است.
در این روش اپراتور یا یوزر نهایی می‌تواند با استفاده تلفن‌های ویپ ، نرم‌افزارهای‌ دسکتاپ یا موبایل و حتی تلفن‌های آنالوگ سنتی از قابلیت های IPPBX استفاده نماید.

  • استفاده از نرم‌افزاری متداول ویپ

استفاده از نرم‌افزارهای ویپ مثل ایزابل ، FreePBX ، 3CX ، استریسک ، الستیکس (منسوخ شده) و ….. یکی از روش‌های راه‌اندازی متدوال سیستم ویپ است . این نرم‌افزارهای ویژه ، تمامی امکانات و قابلیت‌های لازم جهت برقراری ارتباطات تلفنی از نوع ویپ را در خود دارند ، اکثریت کدباز open source و رایگان هستند .
این نرم‌افزارها را می‌توان بر روی انواع سرورهای فیزیکی ، مجازی یاحتی سرورهای ابری نصب کرد و با ارتباط مستقیم آن‌ها به شبکه، به راحتی از سیستم ویپ استفاده کرد.
این روش بسیار مقرون به صرفه در سطح کلان و متوسط است چرا که تنها کافیست نرم‌افزار تلفنی ویپ را در بر روی سرور خود نصب کنید و اقدام به تنظیمات و ایجاد ارتباطات به وسلیه ترانک با سایر زیر ساخت‌های ارتباطی داشته باشید ، به راحتی آنها را توسعه بدهید و حداقل وابستگی را داشته باشید.
در این حالت بر اساس ظرفیت و درخواست مشتری باید برای اتصال خطوط شهری آنالوگ ، خطوط دیجتال مخابراتی مثلE1 ، سیم‌کارت‌های موبایل از گیت‌وی و مبدل‌های FXO , E1 , GSM استفاده کرد یا تنظیمات نرم افزاری را بدون نیاز به هیچ سخت‌افزاری به انواع سرویس های سیپ ترانک شهری ، بین المللی یا داخلی ارتباط بدهید.
در نهایت کاربران استفاده کننده نیز می‌توانند به واسطه انواع تلفن‌های ویپ نرم‌افزاری (دسکتاپ یا موبایل) یا سخت افزاری مثل تلفن‌های محبوب گرنداستریم ، یالینک و…. ارتباط صوتی و تصویری داشته باشند.

  • استفاده از دستگاه‌های FXS-FXO

یکی دیگر از شیوه‌های راه‌اندازی ویپ، استفاده از دستگاه‌های گیت‌وی FXS وFXO بدون استفاده از سرور است. در این روش انتقال خطوط آنالوگ از یک نقطه جغرافیایی به منظقه‌ای دیگر صرفا مدنظر می‌باشد.
انتخاب گیت‌وی‌ FXO در مبدا و FXS برای مقصد با توجه به تعداد خطوط شهری موجود در مبدا خواهد بود. از این رو دستگاه VOIP Gateway FXO خطوط شهری موجود در مبدا را بر اساس تعداد پورت مورد نیاز تحویل گرفته و دستگاه VOIP Gateway FXS در مقصد با استفاده از زیر ساخت شبکه ، خط شهری را برای استفاده نهایی تلفن‌های آنالوگ یا سانترال موجود در مقصد تحویل می‌دهد.

  • استفاده از ترانک و خطوط سیپ

استفاده از سیپ لاین یا سیپ ترانک بدون نیاز به سرورهای ویپ یکی از روش‌های راه اندازی ارزان ، فوری و انفرادی ویپ است. این روش بسیار مقرون به صرفه است چرا که تنها کافیست نرم‌افزار تلفنی ویپ را برروی کامپیوتر یا موبایل خود نصب کنید و در موارد پراستفاده یک تلفن ویپ یا حتی هدست ویپ تهیه کنید، سپس با تنظماتی که در اختیار شما قرارداده شده است اقدام به رجیستر کردن ویپ کنید. در این روش خواهید توانست با پرداخت هزینه اشتراک و شارژ خطوط سیپ از طریق سرویس‌های اینترنتی (ISP) مثل آسیاتک ، پیشگامان ، شاتل ، مخابرات و…. از خدمات ویپ استفاده کنید.
در این حالت شما صرفا یک شماره اختصاصی بدون حد مرز جغرافیایی در اختیار دارید و خبری از قابلیت های ویژه ویپ نیست.

  • راه‌اندازی ویپ ترکیبی

روش‌های معرفی شده فوق هرکدام به تنهایی در مقاطع مختلف بر اساس نیاز سازمان یا اشخاص کاملا کاربردی است ، حال فرض کنید شما صاحب یک مجموعه بزرگ کسب کار هستید یا اینکه مدیر فناوری اطلاعات یک سازمان کلان هستید و در مجموعه شما انواع سیستم های ارتباطی با گستردگی زیاد جغرافیایی وجود دارد یا اینکه نیاز دارید ارتباطات جدید و دائم درحال توسعه داشته باشید ، نگران نباشید !
هرآنچه شما نیاز داشته باشید سیستم ویپ توانایی براورد کردن خواسته شما را با ترکیب انواع روش ها و سیستم ها را دارد فقط کافی است از یک متخصص ویپ مشاوره بگیرد تا ساختار ارتباطی شما را طراحی و اجرا کند در ادامه چند مورد از این ترکیب‌های پرکاربرد را مثال میزنم:

  • ارتباط سانترال های پاناسونیک انالوگ یا دیجیتال با سرورهای ویپ نرم‌افزاری یا سخت افزاری
  • ارتباط سخت افزاری برندهای ویپ با سایر سیستم های ویپ مثلا ارتباط ویپ سیسکو با ایزابل
  • یکپارچه سازی همه‌ی سرورها با هم
  • استفاده از زیرساخت های آنالوگ قدیم و ارتباط انها به سرور ویپ با گیت‌وی های FXS
  • و…

جمع بندی مراحل و روش‌های راه‌اندازی ویپ

راه اندازی سیستم تلفنی ویپ یکی از بهترین راهکارها جهت بهبود و ارتقا کیفیت ارتباطات تلفنی در سازمان‌ها و شرکت‌ها است. شناسایی و بررسی زیرساخت‌های شبکه و همچنین انتخاب یکی از روش‌های راه اندازی ویپ به دانش و مهارت بالایی نیاز دارد به همین دلیل بهتر است قبل از راه اندازی سیستم ویپ به کارشناسان و متخصصان خبره در این زمینه مراجعه کنید. گروه اسپان یکی از شرکت‌های برتر ارائه‌دهنده خدمات ویپ، شبکه، سرور و برنامه‌نویسی تحت وب است که با بهره‌گیری از متخصصان و کارشناسان حرفه‌ای کمک زیادی به شما در این زمینه می‌کند.

-

موضوع مرتبط: 

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *