هزینه راه‌اندازی ویپ

-
اِســـپان
هزینه راه اندازی ویپ - دانشنامه اسپان
استفاده از مرکز تلفن ویپ به دلیل استفاده از تکنولوژی پیشرفته قابلیت‌های زیادی مانند منشی تلفنی، پاسخگویی خودکار، پیام خوش آمد گویی، منوی صوتی، کنفرانس تصویری، ارسال پیغام‌ها به ایمیل، فکس نرم‌افزاری، سیستم نظرسنجی و ... را فراهم می‌کند. امکاناتی که در بهبود کیفیت این سیستم نقش مثبتی داشته و موجب افزایش رضایت مشتریان می‌شود. اگر قصد دارید که سیستم ویپ را در سازمان یا شرکت خود راه اندازی کنید باید بدانید که موضوع هزینه‌ها یکی از موارد بسیار مهم است که می‌بایست به آن توجه کنید. شما ابتدا می‌بایست بدانید که راه اندازی ویپ چه مزایایی دارد؟ شرکت شما چه اهداف و نیازهایی در این زمینه دارد؟ تجهیزات راه اندازی ویپ شامل چه مواردی است؟ سپس با مشاوره و راهنمایی یک متخصص این حوزه لیست هزینه‌های راه اندازی ویپ را مشخص کنید. در این مطلب، به بررسی هزینه‌های راه اندازی ویپ خواهیم پرداخت و عوامل مؤثر بر آن را بیان خواهیم کرد.

ما در ادامه این محتوا در مورد هریک از بخشهای زیر به صورت جداگانه صحبت خواهیم کرد:

عوامل مؤثر بر هزینه راه اندازی ویپ

پارامترها و عوامل مختلفی بر روی هزینه راه اندازی ویپ تأثیرگذار است که موجب می‌شود هر کارشناس با توجه به آن ها هزینه‌ها را مشخص کند. به طور کلی برآورد دقیق هزینه راه اندازی ویپ برای همه سازمان‌ها و شرکت‌ها یکسان نیست و میزان هزینه مشخص شده با توجه به تجهیزات، نیاز و اهداف شرکت تعیین می‌شود. در ادامه عوامل مؤثر بر راه اندازی ویپ مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

نیازسنجی

یکی از مهم‌ترین اقدامات قبل از راه اندازی ویپ نیازسنجی سازمان یا شرکت شما توسط کارشناس و متخصص این حوزه می‌باشد. چرا که کارشناس می‌بایست قبل از راه اندازی VOIP بررسی کند که آیا شرکت شما به ویپ و تلفن‌های مبتنی بر IP نیاز دارد یا خیر؟ زیرا در برخی از موارد تلفن‌های آنالوگ می‌توانند نیازهای شما را برطرف کنند و در نتیجه نیازی به پرداخت هزینه‌هایی از قبیل هزینه راه اندازی ویپ نخواهید داشت؛ این در حالی است که در برخی موارد نیز ممکن است راه اندازی مرکز تلفن ویپ از نظر هزینه به‌صرفه‌تر باشد. به همین دلیل است که نیازسنجی عامل مهمی در تعیین هزینه‌های راه اندازی این سیستم دارد.

زیر ساخت‌ها

شناسایی و بررسی زیرساخت‌ها توسط کارشناس شبکه از عوامل مهم دیگر تعیین‌کننده هزینه راه اندازی ویپ است. نکته مهمی که در بررسی زیر ساخت‌ها وجود دارد این است که هزینه‌های راه اندازی ویپ نسبت به مرکز تلفن آنالوگ بسیار کم تر است زیرا سیستم ویپ بر روی شبکه‌های کامپیوتری پیاده سازی می‌شوند که در بیشتر شرکت‌ها وجود دارد و نیاز به یک بستر مجزا برای این کار ندارد اما مرکز تلفن آنالوگ می‌بایست در بستر کاملاً مجزایی راه اندازی شود.
مرکز تلفن ویپ این امکان را برای شما فراهم می‌کند تا سیستم تلفنی خود را به بهترین نحو مدیریت کنید و در آینده با توسعه و ارتقا آن مشکل نداشته باشید به طوری که با افزایش تعداد کاربران و تغییر نیازها بتوانید سیستم ویپ خود را به راحتی گسترش دهید.

تجهیزات راه‌اندازی ویپ - دانشنامه اسپان
تجهیزات راه‌اندازی ویپ - دانشنامه اسپان

تجهیزات لازم برای راه اندازی ویپ

بعد از نیازسنجی و بررسی زیرساخت‌ها نیاز به خرید تجهیزات ویپ است. برای خرید تجهیزات راه اندازی ویپ بهتر است که ابتدا با یک متخصص در این زمینه مشورت کنید همچنین پیشنهاد می‌شود مقاله تجهیزات راه اندازی ویپ را مطالعه کنید. یکی از مواردی که باید در این مورد به آن توجه کنید این است که تجهیزاتی که اقدام به خرید آن می‌کنید پاسخ گوی نیاز شما باشد و در آینده قابلیت ارتقا داشته باشد. چرا که ممکن است در آینده متحمل هزینه‌های اضافی شوید.

تهیه سرور مناسب

تهیه سرور مناسب هم جهت راه اندازی مرکز تلفن ویپ جزو موارد مهم است. عواملی موثر در انتخاب سرور ویپ اعم از تماس همزمان ورودی به سمت ویپ ، ضبط مکالمات تلفنی ، صندوق صوتی و تعداد داخلی می‌باشد ، که هریک از این موارد می‌تواند در انتخاب ظرفیت رم و پردازنده سرور تاثیر مستقیم داشته باشد. امروزه در اغلب سازمان‌ها و شرکت‌ها از سرور مجازی به منظور اجرای سرویس‌ها استفاده می‌کنند این سرورهای مجازی به صورت نرم‌افزاری هستند و در جهت نصب و راه اندازی سیستم ویپ استفاده می‌شوند. اگر سرور نصب شده در شرکت شما یک سرور مجازی باشد در این صورت می‌توان از هزینه خرید سرور چشم پوشی کرد.

تهیه Gateway

بعد از نصب سیستم تلفنی ویپ، درصورت نیاز است می‌توانیم ارتباطات ویپ را گسترده‌تر کنیم و بواسطه‌ی خطوط تلفن شهری یا خطوط دیجیتال یا خطوط سیپ یا استفاده از همه‌ی موارد مذکور ، مرکز تلفن را توسعه بدهیم. این اتصال نیازمند استفاده از Gateway یا کارت‌های تلفنی ویپ است. به همین دلیل هزینه خرید گیت وی ویپ را نیز باید به هزینه‌های راه اندازی ویپ اضافه کنیم. نکته‌ای که باید در این مورد توجه داشت این است که میزان هزینه برآورد شده در این زمینه با توجه به نیاز شما تعیین می‌شود؛ یعنی شما چه تعداد خطوط تلفن دارید؟ چه نوع خطوطی دارید ؟ از چه برند و با چه کیفیتی خرید می‌کنید؟ همه این موارد در برآورد هزینه تأثیر مستقیمی دارند.
اما اگر شما از خطوط سیپ یا ترانک سیپ برای توسعه ارتباط خودتان استفاده می‌کنید دیگر نیازی به تهیه گیت‌وی نخواهید داشت و این ارتباط به صورت تنظیمات نرم‌افزاری انجام می‌شود.

خرید تلفن‌های ویپ

تهیه و خرید تلفن‌های ویپ (IP Phone) به منظور برقراری تماس از طریق شبکه از بخش‌های ضروری کار است. هزینه راه اندازی ویپ با توجه به  انتخاب تلفن VoIP به نوع تلفن، مدل، برند و تعداد مورد نیاز مشخص می‌شود. علاوه بر این اگر به دنبال روشی کم هزینه هستید می‌توانید در مراحل اولیه راه اندازی ویپ، از تلفن‌های نرم‌افزاری که به راحتی و رایگان در دسترس هستند؛ استفاده کنید. به این صورت می‌توانید در هزینه‌های زیادی صرفه جویی کنید البته کیفیت و قابلیت‌های تلفن‌های نرم‌افزاری همچون تلفن‌های IP نخواهد بود.

کیفیت و پشتیبانی

شاید بتوان گفت یکی از مهم‌ترین موارد حین کار و بعد از نصب و راه اندازی سیستم ویپ، کیفیت کار و پشتیبانی شرکت ارائه دهنده خدمات است. به همین دلیل می‌بایست از قبل در مورد شرکت ارائه دهنده خدمات، کیفیت کار و پشتیبانی آن تحقیق کنید و بهترین شرکت را برای این کار انتخاب کنید. چرا که در صورت همکاری با شرکت‌ها و افراد غیر متخصص، ممکن است متحمل هزینه‌های اضافی شوید.

سخن آخر

در این مطلب به بررسی عوامل تأثیرگذار بر روی هزینه‌های راه اندازی ویپ پرداختیم به طور کلی هزینه راه اندازی ویپ برای هر شرکت متفاوت است و به عوامل مختلفی مانند تجهیزات، سرویس‌ها، تنظیمات نصب شده بر روی سیستم، کیفیت کار، پشتیبانی و… وابسته است و همین موارد باعث شده تا هزینه راه اندازی ویپ از سوی شرکت‌های مختلف متفاوت باشد. گروه اسپان به عنوان یکی از بهترین شرکت‌های فعال در این زمینه، با راه اندازی سیستم ویپ با بهترین کیفیت می‌تواند خیال شما را در این مورد راحت کند. شما عزیزان در صورت داشتن هرگونه سؤال و یا ابهامی می‌توانید با شرکت اسپان تماس حاصل کرده و سؤالات خود را با کارشناسان در میان بگذارید.

-

موضوع مرتبط: 

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *